UWAGA na nielegalne środki ochrony roślin!  

Podrobione i nielegalne pestycydy mają jedną cechę wspólną: zawierają nieznane, nieprzetestowane składniki, które są niebezpieczne dla środowiska, mogą być szkodliwe dla uprawy, a także mogą być mniej skuteczne w zwalczaniu chorób lub szkodników. Nielegalne pestycydy mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa rolników wykonujących zabiegi ochrony roślin, a także dla osób postronnych.

Podrobione i nielegalne pestycydy często powodują pozostawanie w roślinach pozostałości środków ochrony roślin. Sytuacja taka może być niebezpieczna dla zdrowia ludzi i powodować liczne schorzenia. Ponadto wykrycie przekroczeń dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów wiąże się z dużymi karami finansowymi nakładanymi przez instytucje Państwowe oraz koniecznością utylizacji produktów niezgodnych.

Jak rozpoznać nielegalne/podrabiane pestycydy:

-  często są zapakowane tak, żeby wyglądały jak produkty zarejestrowane w kraju. Jednak zastosowane do ich produkcji składniki mogą być zupełnie inne niż w produktach oryginalnych,

- mogą różnić się wyglądem od produktów oryginalnych, ale mogą być oferowane pod nazwami producentów  ŚOR oryginalnych.

nielegalne

Podrobione i nielegalne pestycydy są często wytwarzane w fabrykach, w których nie stosuje się kontroli jakości, skuteczności oraz wpływu produkowanych środków na środowisko oraz ludzi. W przeciwieństwie do oryginalnych środków ochrony roślin, podrobione pestycydy nie są poddawane rygorystycznemu procesowi rejestracji i dopuszczenia do obrotu.

Niestety, problem podrabiania środków ochrony roślin nasila się zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. W Europie, na przykład, agencja policyjna Europol oszacowała, że aż jedna czwarta pestycydów sprzedawanych w niektórych krajach europejskich jest fałszywa lub nielegalna.

Sześć kroków zapewniających zakup oryginalnych środków ochrony roślin w Polsce.

Przestrzeganie kilku prostych zasad może pomóc w ograniczeniu niebezpieczeństwa zakupu podrabianych produktów.

1. Kupuj tylko od autoryzowanych dystrybutorów lub autoryzowanych punktów sprzedaży. Nigdy nie kupuj środków ochrony roślin oferowanych w sprzedaży obwoźnej (motocykle, busy, ciężarówki itp.), na bazarach, targowiskach.

2. Żądaj wystawienia faktury, na której będzie wyraźnie określona pełna nazwa nabywanego produktu, wielkość opakowania oraz zakupiona ilość. Jeśli na fakturze zostanie podana nazwa produktu innego niż dostarczony, nalegaj na wystawienie nowej faktury lub zwróć produkt detaliście.

3. Zachowaj czujność w kwestii bardzo niskich cen. Jeśli są zbyt niskie w porównaniu do średnich cen rynkowych produktu, prawdopodobnie jest to podróbka.

4. Unikaj częściowych lub niekompletnych etykiet, co zazwyczaj sygnalizuje produkt nielegalny. Etykieta musi być w języku polskim.

5. Jeśli produkt wydaje się podejrzany, skontaktuj się ze swoim dostawcą lub przedstawicielem producenta.

6. Nie stosuj wątpliwych produktów. W przypadku natrafienia na podejrzane środki, niezwłocznie zgłaszaj takie sytuacje odpowiednim jednostkom (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin).


Copyright 2013.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie FajnyInformatyk.pl.
Dofinansowanie z unii EuropejskiejPolski